Jedálniček / recepty

 Instantné (práškové) jedlá gouté sa romiešavajú vodou (nie horúcou). Polievky po rozmiešaní vložíme do mikrovlnky. V prípade, že ste odporcom mikrovlniek, môžete ich zohriať na sporáku, prípadne prášok rozmiešať vo vlažnej vode a konzumovať bez zohrievania. Ak nie ste v prvých dvoch fázach proteínovej diéty alebo ste športovo ladený typ, instantné jedlá možno zarábať mliekom.

 
    Počiatočná váha DO 80 kg Počiatočná váha NAD 80 kg
Etapa Trvanie etapy Počet instantných jedál (vreciek) Počet instantných jedál (vreciek)
1. 21 dní 4 instantné jedlá + 1 jedlo zo zeleniny

5 instantných jedál + zelenina (7 dní)

4 instantné jedlá + 1 jedlo zo zeleniny (14 dní)

2. 21-30 dní 3 instantné jedlá + 2 klasické nízkokalorické jedlá 3 instantné jedlá + 2 klasické nízkokalorické jedlá
3. 21 dní a viac 2 instantné jedlá + 3 klasické nízkokalorické jedlá 2 instantné jedlá + 3 klasické nízkokalorické jedlá
4. neobmedzene 1 instantné jedlo + 4 klasické nízkokalorické jedlá 1 instantné jedlo + 4 klasické nízkokalorické jedlá

 

Vzorový jedálniček: 

Jedlá gouté delíme podľa hodnoty "Pomer proteínovej energie k celkovej energii" (túto hodnotu uvádzame v % pod názvom každého výrobku) do troch kategórií:

a) Instantné (práškové) jedlá a nápoje s hodnotou "Pomer proteínovej energie k celkovej energii" vyššou ako 65 %. V prvej etape (viď tabuľku vyššie) konzumujte len tieto jedlá. Keďže všetky jedlá a nápoje  s hodnotou nad 65% majú porovnateľnú energetickú hodnotu, je jedno, či si za jedlo zvolíte polievku, omeletu, nápoj, dezert.... Môžete ich konzumovať v ľubovoľnom poradí.

b) instantné (práškové) jedlá a nápoje s hodnotou "Pomer proteínovej energie k celkovej energii" nižšou ako 65 %,   

c) hotové jedlá (všetky nepráškové jedlá - tyčinky, cestoviny, napolitánky, krekry...)- tie majú najnižšiu hodnotu  "Pomer proteínovej energie k celkovej energii". Tieto hotové jedlá môžete konzumovať ako náhradu "klasického nízkokalorického jedla" uvedeného v tabuľke, prípadne ako náhradu sladkostí, ak nie ste v prvej fáze.   

     Nasledujúci jedálniček slúži  ako návrh denného menu, ktorý pozostáva z počtu jedál v príslušnej etape. 

Raňajky: deň je vhodné začať pohárom vlažnej čistej vody s citrónovou šťavou a následne si pripraviť jedlo z ponuky cereálne proteínové raňajky (cereálny krém, jablkovo-škoricová kaša, hrozienkovo-škoricová kaša,  ryžový puding, pudingy...). Cereálne lupienky a čokoládovo-karamelové musli sú vhodné od 2. etapy.

Desiata (alebo olovrant)jedno sladké jedlo z ponuky dezertov a nápojov.

Obedjedno slané jedlo z nasledujúcich produktov: polievka, omeleta, zemiaková placka, pyré, lievance. Bolonské cestoviny a proteínové cestoviny sú vhodné až od 2. etapy. 

Večera: jedno slané jedlo z nasledujúcich produktov: polievka, omeleta, zemiaková placka, pyré. Bolonské cestoviny a proteínové cestoviny sú vhodné až od 2. etapy. 

Zvyšné denné jedlo, čiže jedlo, ktoré nekonzumujete ako súčasť diéty gouté, si pripravte zo zeleniny. Samozrejme, môžete konzumovať aj jedlo gouté.

Povolená zelenina v 1. a 2. etape: (konzumovať ju môžete surovú, varenú alebo dusenú, korenie pridávajte podľa vlastnej chuti): brokolica, karfiol, špenát, kapusta, kel, zeler, pór, fenikel, čerstvé huby, špargľa, baklažán, patizón, žerucha, poľníček, šaláty, sója (klíčky), fazuľové struky, reďkovka, uhorka, rukola, tekvica, cuketa, granulovaný cesnak.

Povolená zelenina v 3. etape: zelenina z 1. a 2. etapy + paradajky, paprika, červená repa - cvikla, artičoky, cibuľa, cesnak.

V 4. etape sú povolené všetky druhy zeleniny.

Priebeh diéty v nasledujúcich etapách pozri na http://goute.eu/chcem-schudnut-proteinova-bielkovinova-dieta-ketodieta.

 

Recepty na prípravu zeleniny (1. a 2. etapa):

Šalát z čerstvej zeleniny: Vybranú povolenú zeleninu očistíme, nakrájame na tenké pásiky, pridáme trocha soli, koreniny – napr. provensálske byliny, koriander, kurkumu a necháme chvíľu odstáť. Konzumujeme akékoľvek množstvo, hlavne ako prílohu k slaným jedlám.

Dusená zelenina: Vybranú povolenú zeleninu očistíme, podlejeme vodou a dusíme, kým nezmäkne. (vhodná je brokolica, karfiol, kapusta, fazuľové struky, tekvica...). Osolíme, pridáme korenie podľa chuti, granulovaný cesnak.

Polievky: Vybranú povolenú zeleninu uvaríme, dochutíme bylinkami, korením, soľou, granulovaným cesnakom.

Brokolicový krém: Umytú brokolicu uvaríme domäkka. Pridáme soľ a mleté čierne korenie. Odlejeme trocha vody a brokolicu rozmixujeme na hladký krém. Dochutíme bylinkami. (V druhej etape možno do krému pridať nízkotučný biely jogurt, príp. trocha mlieka.)

Zelerové hranolky: Očistený a umytý zeler nakrájame na hranolčeky. Vložíme na teflónovú panvicu, podlejeme vodou a dusíme domäkka. Hranolky osolíme, dochutíme bylinkami.

Zelenina sa odporúča ku všetkým slaným jedlám.

 

Tipy na prípravu omeliet, placky:

Panvicu mierne potrieme olejom a rozohrejeme. Vylejeme omeletovú zmes. Do zmesi môžeme dať zapiecť povolenú zeleninu, hríby. Omeletu poriadne prepečieme, aby sa nám neprilepila na panvicu. Ak nie ste v prvých dvoch etapách proteínovej diéty, hotové omelety môžete potrieť kečupom a postrúhať na ne syr.

Hotovú zemiakovú placku môžeme tiež plniť rôznym spôsobom, napr. šalátom z čerstvej zeleniny, dusenými hríbmi, dusenou zeleninou...

 

Tipy na prípravu dezertov, pudingov:

Pokiaľ nie ste v prvých dvoch etapách, sladkým proteínovým jedlám zvýrazníte chuť, ak ich zalejete nízkotučným mliekom. Ak ste vo fáze udržiavania hmotnosti, nebojte sa pridať do sladkých jedál biely jogurt.

Kontakt

GOUTE, s.r.o., Železničiarska 679/24, 949 01 Nitra
0918 600 913
Goute proteínová diéta eshop, © 2017