Chudnutie - prevencia cievnych chorôb

Autor: admin Publikované: Dátum vytvorenia: 2015-09-08 Zobrazenia: 465 Komentáre: 0

Všetci vieme, že nadbytočné kilá nespôsobujú len estetické problémy. Obezity je príčinou chronického zápalu v tele. Nadváha so sebpou prináša riziko mnohých chorôb zápalového a degeneratívneho tipu. V tejto záležitosti ú veľmi aktívni výskumníci z univerzity Cattolica v Ríme: pod drobnohľadom sú molekulárne mechanizmy, ktoré transformujú zápalový proces spôsobený nadváhou.    

 

Aké sú teda jedlá, ktoré obsahujú protizápalové a antioxidačné zložky, ktoré pomáhajú schudnúť a chrániť pred zápalovým a vaskulárnym rizikom? Sú to jedlá bohaté na antioxidanty ako ryby, mliečne výrobky, brokolica, celozrnný chlieb, cesnak, ananás, lieskovce, čerešne, zelený čaj. Výskyt zápalových a degeneratívnych chorôb je na postupnom vzostupe na Západe a ide ruka v ruke s nárastom obezity," vysvetľuje doktorka Gremese z oddelenia medicínskych vied  polikliniky Gemelli.

Reumatoidná artritída a obesita.

Obezita je uznaná ako stav chronického zápalu, a to vďaka tukovému tkanivu. Tuk ako ako endokrinný orgán v nadbytočnom množstve je zapojený nielen do metabolických procesov, ale aj do chronických zápalových aimunitných procesov. Výskumy preukázali, že obézni pacienti s reumatoidnou artritídou ak podstúpia diétu aj bez úprav základnej terapie preukazujújasné zlepšenie zápalového stavu. 

Chudnutie prospieva srdcu

Zápal hrá kľúčovú úlohu pri vývoji aterosklerózy a následne kardiovaskulárnych chorôb, ktoré sú hlavnou príčinou úmrtia vo svetovom meradle.

 Ateroskleróza - ochorenia tepien, pri ktorom sa do poškodenej cievnej steny ukladajú tukové látky, najmä cholesterolčím sa priesvit cievy zužuje, čo obmedzuje prietok krvi.  Ateroskleróza  je forma arterosklerózy (tvrdnutia ciev, ktoré srtrácajú elesticitu) a je charakterizovaná chronickým zápalom tepien.    

Na univerzite Cattolica pozorovali, že významný úbytok hmotnosti po chirurgickom zásahu tráviaceho traktu napomáha pozitívnej funkcii srdcového systému.

Viac magnézia v jedle

Medzi dôležitými zložkami, ktoré treba prijímať, je i magnézium.  "Klinický výskum našej univerzity o črevných chronických zápalových ochoreniach ukazuje, že nedostatok magnézia, ktorý sa podieľa na úprave zápalovýcha  autoimúnnych procesov, zvyšuje vážnosť Crohnovej choroby," dodáva doktorka Gremese. Stav choroby sa zlepšuje diétou bohatou na magnézium: otruby, tmavá čokoláda, suché ovocie, kukurica a cvikla.    

Črevná mikroflóra

Predmetom výskumu je tiež skúmanie črevnej mikroflóry. Aj táto sa podieľa na chronických zápalových ochoreniach. Predbežné štúdie viacerých výskumných tímov Univerzity Cattolica potvrdzujú, že pacienti s podbnými patológiami majú špecifické zloženie mikroflóry. Hlbšou znalosťou zloženie črevnej mikroflóry v črevách túto možno upraviť, napríklad diétou alebo konzumáciou prebiotických a probiotických jedál.  

Prebiotické jedlá sú nestráviteľné látky napomáhajúce množenie baktérii v hrubom čreve, znižujú pH v hrubom čreve, cholesterol,triglyceridy. K najbežnejším patria fruktooligosacharidy, inulín. Zdrojom prebiotických látok sú pšeničná múka, banány, med, pšeničné klíčky, cesnak, cibuľa, fazuľa, pór. V prípade probiotických látok sa jedná o živé organizmy, ktoré napomáhajú zdraviu organizmu, špecificky sú probiotické látky spájané s dosiahnutím rovnováhy črevnej mokroflóry.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridať komentár

Opíšte kód z obrázka


Kontakt

GOUTE, s.r.o., Železničiarska 679/24, 949 01 Nitra
0918 600 913
Goute proteínová diéta eshop, © 2018